2008-11-21 02:23
 Oceń wpis
   

W Londynie 3 duże szpitale padły ofiarą robaka Worm.Mytob (info. ArcaBit) , administratorzy szpitalnych sieci twierdzą, że atak nie był celowy. Cóż, takie realia. Aż strach pomyśleć jak chronione są sieci w szpitalach w Polsce. Dane osobowe pacjentów wraz z historią ich choroby itp. są naprawdę łakomym kąskiem dla np. firm farmaceutycznych. A w jaki sposób są chronione takie informacje ? Może lepiej zapytać czy są chronione ? Tak wiem, rozumiem, szpitale nie mają środków na to aby dodatkowo dbać o bezpieczeństwo informacji, jednak ta kwestia mało kiedy jest brana pod uwagę dość poważnie, ponieważ jak wielu twierdzi: "po co skoro nic się nie dzieje ?". Instytucja taka jak szpital powinna bardzo dobrze wiedzieć co znaczą słowa: "lepiej zapobiegać, niż leczyć", niestety patrząc na ostatnie wiadomości ze świata, ludzie kładą coraz większy nacisk na bezpieczeństwo informacji dopiero po incydencie który ich sporo kosztował. To co stało się w Anglii może stać się również w Polsce, pisanie, że atak nie był celowy jest totalną bzdurą. Możliwe, że kradzież informacji o pacjentach w wielu szpitalach to codzienność, jednak nikt tego nie sprawdza.

Mądry człowiek uczy się na błędach innych ludzi, może więc polski rząd patrząc na sytuacje w Londynie odpowiednio zareaguje. Kto wie, może kolejna kontrola NIK odbędzie się właśnie w szpitalach ?

kategoria: IT
Komentarze (2)


2008-11-15 17:11
 Oceń wpis
   

W ostatnim czasie coraz głośniej mówi się o zakupie przez PKO BP polskiego banku amerykańskiej grupy AIG. 2 mln klientów, 210 placówek własnych i partnerskich to wszystko (no i wiele więcej) za około 1,5 mld zł (jak informuje "Rz")  - dużo ? Myślę, że nie, tym bardziej dla PKO BP który prawdopodobnie otrzyma od skarbu państwa sporą sumę na ratowanie słabszych instytucji, jak zapowiedział wicepremier. W sumie nie jest to zły pomysł tym bardziej, że jest to bank kontrolowany przez państwo (no tu mogą mieć niektórzy ludzie masę obaw). Ciekawi mnie tylko (tu taka utopijna wizja xd) co by się stało gdyby udziały AIG podzielono na każdego obywatela RP pracującego w Polsce (oczywiście jeśli Skarb Państwa przeznaczy fundusze dla PKO BP na przejęcie AIG).

Kolejną sensacyjną wiadomość jaką dziś przeczytałem to szok bankowców: "Polacy zamiast zakładać lokaty, wypłacali pieniądze" - nie wiem dlaczego to wszystko tak bardzo dziwi, w końcu to normalne ponieważ:

- Polak który żyje z dnia na dzień nie przeznaczy na lokatę 20 000 zł - gdyby tyle miał to by je dużo lepiej wykorzystał.

- Prezydent nie podpisał ustawy o gwarancji wkładów do 50 000 euro, a nawet jak podpisze to i tak będzie obawa przed zakładaniem lokaty, ponieważ człowiek otrzyma 50 000 euro, a co z resztą pieniędzy  ?

- Wielu ludzi ma obawy, że Polska może stać się nie wypłacalna w przypadku masowego upadku banków i pieniądze ludzi przepadną - nikt nic nie robi w kierunku takim aby zmienić to nastawienie.

- kiedyś było powiedzenie "Pewnie jak w banku" teraz jest "niepewnie jak w banku" - może zamiast kampanii reklamowych lokat zająć się kampanią reklamową "Nasz bank jest bezpieczny, nawet dla Twojej 1 złotówki" ?

Wspomnę jeszcze o wczorajszej konferencji GigaCon IT w Administracji na której bardzo zaciekawiło mnie wykorzystanie pewnej platformy serwerowej  wykorzystywanej przy wdrażaniu elektronicznego obiegu dokumentów w jednostkach o złożonej i rozproszonej strukturze organizacyjnej - cały system bardzo wygodny w obie strony, mam nadzieje, że w przyszłości w całym naszym kraju takie zastosowania będą czymś powszechnym, osobiście jednak przyjrzałbym się bliżej owej platformie od strony bezpieczeństwa, może w przyszłości będę miał okazję ;)

 
O mnie
 
sekit.pl sysday.plNajnowsze komentarze
 
2009-10-17 12:32
srebrnooka do wpisu:
Szpitale i wirusy.. komputerowe !
Nie zaszczepili się to mają za swoje
 
2008-11-21 09:59
zer0 do wpisu:
Szpitale i wirusy.. komputerowe !
Mądry człowiek powinien być zarazem uczciwy, w tedy nie byłoby wielu problemów jakie dziś nas[...]
 
2008-11-16 22:25
Mati 3 do wpisu:
Banki, lokaty & IT
Ha ! Dobry pomysł z tymi udziałami dla obywateli :D


Kategorie Bloga
 
Gospodarka
 
IT
 
Ogólne
 
Archiwum Bloga
 
Rok 2008